top of page

FACEBOOK REKLAM HESABINIZ MI KAPATILDI?

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2020
Herkese merhabalar , Bugün Facebook reklam hesap sağlığınızı nasıl korursunuz, veya reklam hesapları neden kapatılır? Eğer kapatılırsa ne yapmalıyız bu konulardan bahsedeceğim.


Evet arkadaşlar , Bugünkü konumuz reklam hesaplarımızın sağlığı. Peki bu reklam hesapları neden kapatılır? Bunun birçok sebebi olabilir. Ama burada önemli olan , kapalı olsa bile sizi sekteye uğramamalıdır .Yani ne demek istiyorum? Reklam hesabınız olurda kapatılırsa , sizin yaptığınız iş ve satışlarınız duruyorsa, işte o zaman sorun var demektir. Bu yüzden tek bir platforma bağlı kalmamalısınız. Reklam verirken en büyük artının marka değerinizi arttırmak olduğunu unutmamalısınız. Reklamlara gider olarak bakmak yerine yatırım olarak bakmalısınız. E tabi bunun yanında , ek olarak birde gelir sağlıyorsa ne ala tabi.. Biliyorsunuz ki reklam vermek için farklı farklı mecralar mevcut. Nedir bu mecralar?, Facebook'un dışında, İnstagram , Google , Pinterest , Twitter, Tik Tok gibi sosyal mecralar. Yani tek bir oyun planınız olmasın. B planı da olsun, C planı da olsun. Reklamları kestiğinizde bile ürünlerinizle veya hizmetiniz ile ilgilenen insanlar olsun , olabilsin. Tabi ki bu seviyeye gelmek için , yatırımlarımızı da yine bu mecralara yapmamız gerekiyor. O zaman şimdi gelelim bu reklam hesabımızın kapatılma nedenlerine ve bunlar üzerine de yorumlarımızı yapalım.


1)Fazla para ödeme


Eğer günlük reklam bütçenizi orantısız bir şekilde bir anda arttırırsanız bunu Facebook algoritması ters algılayıp reklam hesabınızı kapatabilir. Diyelim ki siz günlük 10 tl reklam verirken bir sonraki gün bütçenizi bir anda 200 tl yaparsanız Facebook reklam hesabınızı kapatabilir. Bu en önemli nedenlerden bir tanesi. Max 2 katı, ortalama olarak 1.5 katı öneririm reklam bütçenizi arttırırken. Bu da şu demek oluyor. Elinizdeki toplam bütçeyi güzel şekilde en baştan planlamalısınız.


2)Doğru kart


Bir diğer önemli konuda doğru kart kullanımı. Reklam hesabınıza Facebook’un ödeme alabilmesi için bir kart tanımlarken eğer kişisel hesapsa mutlaka reklam hesabınızın ismi ile eklediğiniz kredi kartı veya banka kartının sahibinin ismi aynı olsun. Çünkü farklı isimde olursa eğer yine algoritma ters algılayıp reklam hesabınızı kapatabilir.


3) Reklam Kuralları ilkeleri


Biliyorsunuz ki , Facebook’ta en çok reklam hesabı kapatılma durumları ihlal edilen kurallardan dolayı kaynaklanıyor. Bu yüzden reklam hesabınızda yapacağınız tüm şeyler eğer kurallardan birini bile ihlal ediyorsa hiç düşünmeden reklam hesabınız kapatılır. Facebook reklam ilkelerini açın ve baştan sona okuyun, neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı çok iyi şekilde öğrenmelisiniz.


4)Facebook Hizmet Koşulları


Aynı şekilde ilkeler gibi Facebook hizmet koşullarını da güzelce okumalı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.


5)Doğru Dille Açıklama


Bir diğer konuda doğru bir dille açıklamalarınızı yazmak. Küfür argo vesaire veya kurallara aykırı hiç bir şeyin açıklamalarınızda olmaması gerekiyor ve hatta reklam metninizi hangi dilde yazıyorsanız, örnek veriyorum Türkçe ise , reklam metninin düzgün bir Türkçe ile yazılışı bile çok önemli.


6)Doğru Reklam Görseli


Aynı reklam metinlerinde olduğu gibi reklam görsellerinde ilkelere uyması ve aynı zamanda içerisinde yasak hiç bir içeriğin yer almaması gerekiyor.


7)Farklı Kişilerden Şikayet Almak, Doğru Strateji


Bir diğer konuda, reklamlarınızın reklamları gören insanlardan şikayet alması , çok fazla kötü yorum alması. Bu konuda da hazırladığınız reklamların karşı tarafı sinirlendirmeyecek ve rahatsız etmeyecek şekilde göstermeniz gerekiyor. Bu konuda en çok reklam hesabı kapatılma nedeni retargeting yani ‘yeniden hedefleme’ yaparken olabiliyor.

Siz eğer ki retargeting yaptığınız kişiye reklamınızı bir günde 10 kere gösterirseniz , kişi ürünü almayacaksa , almıyor ve sürekli reklamı gördüğü için şikayet edebiliyor. Buda en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi.

Evet gördüğünüz gibi reklam hesabınızın kapatılma nedenlerini sıraladık, peki reklam hesabımız kapatılsa bile reklamlarımızı devam ettirebilmek için nasıl bir önlem alabiliriz. Eğer business manager kullanıyorsanız , mutlaka reklam hesabınıza başka bir kullanıcıyı , bu eşiniz , çocuğunuz veya farklı güvendiğiniz bir kişi olabilir, bu kişiyi mutlaka reklam hesabınıza yönetici olarak atayın ki reklam hesabınız olurda kapatılsa bile diğer hesaptan reklamlarınızı yönetebiliyor olabilin.


Peki varsayalım ki reklam hesabınız kapatıldı ve açtırmak için ne yapmalısınız?

1. Facebook support’a mesaj atabilirsiniz.

2. İstenen belgeleri gönderebilirsiniz.

Ve unutmayın ki reklam hesabınız kapatıldığında , yeni bir reklam hesabı açsanız bile bazı durumlarda Facebook daha önce banlanan domaininizi veya sayfanızı yine reklama çıktığınız için yeni açtığınız hesabı da banlayabilir. Bu yüzden de mutlaka bir B planınız olmalı. Siz Facebook için ufak bir noktasınız ve bu sorun bir tek sizin başınıza gelmiyor. Yüz binlerce dolarlık reklam veren hesaplar bile kapatılabiliyor. Gelen sorunları her zaman söylediğim gibi bir mühendis mantığıyla karşılayıp çözmeye çalışmak gerekiyor. Ve hiç bir zaman tek bir kanala bağlı kalmayın, farklı metotların olsun.

Herkesin reklam hesabı kapatılabilir, ama reklam hesabınız kapatıldığında işiniz duruyorsa , orada sıkıntı var demektir. O zamana kadar bu sorunu mutlaka çözmüş olun. Ve en önemlisi mutlaka mail listesi oluşturun , kendi kurallarınızı kendinizin belirleyebileceği bir planınız olsun ve Facebook kapatılsa bile mutlaka sisteminiz işlesin. Veya herhangi bir platform. Bu yüzden mutlaka nerede reklam veriyorsanız verin, önceliğiniz her zaman söylediğim gibi, help kısmını açıp , reklam ilkelerini, hizmet koşullarını açıp okumak olsun.

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur ve reklam hesabınız hiç bir zaman kapatılmaz. Soru ve öneriler için yorumlara yazabilirsiniz. Görüşmek üzere.
328 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FOCUS

Comments


bottom of page