top of page

FACEBOOK HEDEF KİTLE İSTATİSTİKLERİ NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2020


Herkese Merhabalar ! Ben Ozan Tarık Çepni. Bugün Facebook hedef kitle istatistikleri bölümünün detayları ve bilinmeyenleri hakkında bahsedelim. Hedef kitleler hazırlama da kullanacağımız hedef kitle istatistiklerini inceleyeceğiz.


O zaman önce ne olduğundan bahsedelim. Facebook ilk olarak bize diyor ki Hedef kitle istatistikleri; Facebook’ta en detaylı şekilde hedef kitlelerimiz için daha alakalı reklamlar hazırlayabildiğimiz veya hedef kitle oluşturabileceğimiz sayfa, üzerine ikinci olarak ekliyor ; Biz sana platforma özel Facebook verilerini kullanarak aşağıdaki gibi hedef kitle özelliklerini gösterebiliriz. Business Manager sayfamızdan hedef kitle bölümüne girdikten sonra ekranda gördüğünüz gibi yaş, ilişki durumu, eğitim düzeyi, ilgi alanları, gibi özellikleri sunabiliriz. Ekranı açtıysanız eğer göreceksiniz ki 3 hedef kitle çeşidi mevcut.


Özel hedef kitleler, benzer hedef kitleler ve kaydedilen hedef kitleler. Özel hedef kitleler ,ürününüze ilgi göstermiş olan kişilerle tekrar bağlantı kurabilmeniz için, müşterilerinizin iletişim bilgilerinden, internet sitesi trafiğinden veya mobil uygulamanızdan bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Benzer hedef kitle için şunu diyebiliriz. Özel hedef kitlelerinize benzeyen yeni kişilere erişin. Bunu kaliteli trafik çekmek ,yeni müşterilere ulaşmak için kullanabiliriz.


Sayfanızı beğenen kişilere, dönüşüm piksellerine veya mevcut herhangi bir Özel Hedef Kitlenize dayalı bir benzer hedef kitle oluşturabilirsiniz. Kaydedilen hedef kitle ise, daha sonra kullanacağınız hedef kitleleri yada sık sık kullandığınız bir hedef kitle var ve bunu her zaman reklama çıkıyorsunuz, aklınıza bir hedef kitle fikri geldi yada farklı hedef kitleleri test etmek istiyorsunuz ama bunu daha sonra yapacaksınız, bu gibi durumlarda hedef kitlelerinizi kaydedebilirsiniz. Buradaki bilgilere baktığımda bile görebiliyoruz ki Facebook neredeyse bizi kendimizden daha iyi tanıyor.


Kısaca hedef kitle istatistiklerini biz reklamlarımız için hedef kitle oluşturmada ve hedef kitlelerimizin özelliklerine veya bilgilerine erişiminde kullanacağız. Bu yüzden eğer reklam hazırlayan veya işletmeniz için reklam veren biriyseniz hedef kitle istatistiklerini kesinlikle iyi anlamanız ve mantığını iyi kavramanız gerekiyor. Nasıl detayları var hangi bilgilere erişebiliyoruz onları bir görelim.


En verimli şekilde bir hedef kitle hazırlayalım. Hedef kitle istatistiklerinin ne olduğu ve genel mantığını anlattık. Bu haftada hedef kitle istatistiklerini kullanarak tüm detaylarıyla birlikte beraber bir hedef kitle nasıl olmalı kısaca bahsedelim. Hedef kitle hazırlarken nasıl düşünmemiz gerektiğinden ve hedef kitle istatistiklerini nasıl daha efektif kullanabileceğiz bunları öğrenelim. O zaman önce bir reklam yöneticimize gidelim ve hedef kitle istatistikleri sayfamızı açalım.

Evet hedef kitle istatistikleri sayfamızı açtık. Geçen bloğumuzda biliyorsunuz ki burada bölümlerin ne olduğunu ve neler için kullanılabileceğini anlatmıştık. Şimdi o zaman önce kendimize bir alan belirleyelim ve o alan için beraber sıfırdan bir hedef kitle araştırması yapalım. Ne olsun peki ,avcılık? Bu şekilde genel kategorilerden gidiyorum ama zaten size anlatmaya çalıştığım direk sizin reklamlarınızı nasıl hazırlamanız gerektiğinden ziyade nasıl düşünülmesi gerektiğini anlatmaya çalışmak çünkü hedef kitle hazırlamada net geçerli bir kural yok. Yani bir çok metrik var, her metrik her hedef kitle her ürün veya hizmet için farklı olabilir. Yani atıyorum avcılıkla ilgili bir materyali A hedef kitlesine satabilir iken başka birisi farklı yine avcılıkla ilgili bir materyali aynı hedef kitleye satamayabilir.


Çünkü karşımızdakilerde bizim gibi birer insan ve her zaman aynı sonuçlar çıkmayabilir. Ki zaten bu şekilde olsaydı bir formülü olurdu ve herkes bir şekilde o formülü yakalayıp devam ederdi. Ama maalesef öyle değil ve eğer bir reklam verenseniz her zaman en iyi şekilde test edebilmeyi bilmeli aynı zamanda da elinizdeki verileri bir mühendis mantığıyla değerlendirebilmeniz gerekiyor. Bana göre bu şekilde olmalı.


Ne demiştik geçtiğimiz videolarda ‘ Doğru ürünü , doğru kişinin karşısına çıkarmak ‘ kilit cümlemiz buydu. Bu cümleyi unutmayın, hatta mümkünse gözünüzün önünde bir yere yazın derim. Şimdi hedef kitlemizi hazırlamaya başlayalım. Evet arkadaşlar şimdi avcılık demiştik, avcılık olarak yazalım ve sonrasında görüyoruz ki belli bir kitle geldi önümüze. Her zaman daha ayrıntıyı ve az rekabet olanı bulmalıyız çünkü açık artırmaya göre yapılıyor. Bu az kişi olan her zaman niş kitledir demek değildir tabi ki.


Test etmemiz gerekiyor. Test ediyorsak büyük kitle daha iyi olabilir, ama direkt satış üzerine çalışırsak daha detaylı kitle hazırlamamız gerekir. Avcılıkla alakalı bir çok sayfa mevcut. Örneğin bu sayfaları takip edenlere kadar daraltabiliriz. Çalışmamız gerekiyor ama çalışmak bur da reklamı hazırlamak değil, hangi niş için veya ürün için reklam hazırlıyorsak o ürünün hedef kitlesinin gözünden bakabilmek ve aynı zamanda o hedef kitle için araştırma yapmak. Reklamlarda her şeyin başı test ve burada asıl önemli nokta a değindiğimiz gibi doğru ürünü doğru kişinin karşısına çıkarmaya çalışmak. Reklam hazırlarken en önemli nokta hedef kitlenizi iyi tanımak.


Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

313 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FOCUS

Comments


bottom of page