top of page

360 DERECE FACEBOOK REKLAM STRATEJİSİ - 0'DAN 1 MİLYON CİROYA

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2020


Herkese merhabalar ben Ozan Tarık Çepni. Bu videoda herhangi bir reklam verenin ileri düzey reklam kurgusu nasıl olmalı? Bu konudan bahsedeceğim. Kapsamlı bir ileri düzey reklam kurgusunu anlatmaya çalışacağım.


Şu anda algoritmada en iyi çalıştığını düşündüğüm bir stratejiyi örnekleriyle beraber aktaracağım. Şimdiden umarım verimli bir içerik olur. Eğer reklam vermeye yeni başladıysanız veya markanız henüz orta düzey bir kitleye hitap etmiyorsa kurgunun tamamı sizin için geçerli olmayacak. Ama bir rehber niteliğinde adım adım hangi konumda iseniz o kadarını kullanabilmeniz için gerekli açıklamaları tabi ki yapacağız. Kurguya geçmeden önce bilmemiz gereken bir iki şey var. Önce her zaman yaptığımız gibi bunlardan, işin mantığından bahsedelim. Gerçi bu kısımları çok sevmediğinizi biliyorum ama inanın bana mantığı kavramadan sadece nasıla odaklanırsanız yarın bir gün kurallar değiştiğinde tıkanıp kalırsınız. Bildiğiniz gibi reklamlarımızı verirken hedef kitlelerimiz birbirinden ayrılıyor. Biz bu kurgu için ilk iş bu kitleleri birbirinden ayıralım. Facebook reklamlarında ana olarak kitleleri 2’ye ayırabiliriz. Bir, bizi tanıyanlar. İki, Bizi tanımayanlar. Bizi tanıyanları da kendi içerisinde 2’ye ayırabiliriz. Bizi az tanıyanlar veya bizi yakından tanıyanlar. Öncelikle bu kitlelere bir betimleme yapalım, çünkü bu terimler üzerinden ilerleyeceğiz. Hedef kitlelerin içerisinde bizi hiç tanımayanlara soğuk kitleler, az tanıyanlara ılık kitleler, yakından tanıyanlara da sıcak kitleler diyelim. Daha sonra sadece bu 3 hedef kitle hakkında hepsini detaylı olarak açıkladığımız, hangisine nasıl seslenmemiz gerektiğini anlattığımız ayrı bir içerik daha yaparız ama şimdilik o kısmı ayrı tutalım yukarıda söylediğim gibi soğuk sıcak ve ılık kitlelerin neyi temsil ettiğini bilmeniz yeterli.


Evet arkadaşlar, her zaman söylediğimiz gibi reklam verirken veya herhangi bir işte önceden hazırlanmış bir planınız yoksa maalesef o iş spontane ilerlemek zorunda ve spontane ilerlediğiniz işte, ne yaptığını bilmeden kaybolmuş bir şekilde ilerlemeye mecbursunuz. Unutmayalım ki hiçbir savaş plansız kazanılmaz. Bu sebeple benim bir çok reklam veren de gördüğüm en büyük eksiklik bir plana sahip olmadan sadece reklam veriyorlar. Ki bu plana sahip olmak içinde aslında kimsenin çok yoğun teknik bilgiye ihtiyacı yok, her zaman söylediğimiz gibi, teknik kısmı oturur bir kere öğrenirsin ve bitti, artık bir problemin kalmaz.


Asıl olan pazarlamadır.


Satış asla ve asla rastgele olan bir şey değildir. Her şeyde olduğu gibi satışında bir matematiği vardır. Burada şuan Facebook bize sadece aracılık yapıyor, böyle düşünelim. Belirlediğimiz savaş planını uyguladığımız arazi Facebook, zaman gelir savaş yeri değişebilir, bizde o zaman o arazinin şartlarına göre yeni bir plan yaparız. Genel mantığı anladığımıza göre o zaman hadi kurguyu anlatmaya başlayalım.


Videoda (4:00-43:57 dakikalar arası teknik kısmı içerir.)


Evet arkadaşlar böylelikle ileri düzey reklam kurgusunu anlatmış olduk. Umarım sizler için verimli olmuştur. Unutmayın ki eğer ne yaptığınızı bilerek bu şekilde farklı reklam stratejileri uygularsanız uzun vadede rakiplerinize göre 2-3 adım önde olacaksınız.

Tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın.


- ozantarık

83 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

FOCUS

Comentarios


bottom of page